Degustacja wina

degustacja wina - korekDegustacja umożliwia nam bardziej rozważnie i metodycznie zapoznać się z tym co mamy w kieliszku, jedyną konsekwencją może być odkrycie iż picie wina może sprawić naprawdę dużą przyjemność!

Wino najlepiej degustować w bezwonnym pomieszczeniu, bez nadmiernego zapachu perfum, dymu papierosów czy też innych ostrych zapachów, które mogą wpłynąć na jakość naszych doznań. Również światło odgrywa ważną rolę przy degustacji, oczywiście jeśli jest to możliwe najlepsze jest światło naturalne – wtedy najlepiej widać prawdziwą barwę wina. Nie bez znaczenia przy degustacji wina jest kieliszek – wielkość oraz kształt mogą mieć większy wpływ na intensywność i jakość naszych doznań niż myślimy.

kieliszki do winaNa rynku są dostępne kieliszki specjalnie zaprojektowane do poszczególnych typów win, choć zazwyczaj wystarcza dobrej jakości kieliszek uniwersalny. Kieliszek do wina powinien mieć nóżkę – by nie trzymać go za czaszę, czasza natomiast powinna być na tyle duża byśmy mogli nalać do niej odpowiednią ilość wina i swobodnie zamieszać nim w kieliszku.

Najlepiej jeżeli czasza ma kształt tulipana – czyli szersza na dole i zwężająca się ku górze, wtedy zapach wina trafia wprost do nosa. Prawidłowy kieliszek powinien być bezbarwny z prostego szkła oraz najlepiej bez żadnych ozdób bądź innych gadżetów, co mogłoby wpłynąć na zniekształcenie wyglądu wina.

Natomiast jeżeli w głównej roli występuje szampan, bądź wino musujące, rzecz ma się zupełnie inaczej – tu używamy kieliszków długich i wąskich – aby ukazać i zachować jak najwięcej bąbelków.

kieliszek czerwonego winaMożemy się wiele dowiedzieć o charakterze wina, poprzez przypatrywanie się jemu w kieliszku. Wino powinno być klarowne – niestety brak klarowności może oznaczać że wino jest wadliwe. Warto jest również zwrócić uwagę na tzw. krawędź wina – z czasem kolor wina czerwonego zmienia się, zazwyczaj z jasnopurpurowego w brunatny, a nawet w brązowy. Niestety kolor brązowy czerwonego wina może oznaczać iż wino to może już mieć “najlepsze lata za sobą”.

Głęboko złotawy kolor win białych może świadczyć o tym iż wino było starzone w dębie albo że jest to po prostu wino słodkie, bądź wino robione z bardzo dojrzałych owoców.

Bez wątpienia jednym z najważniejszych etapów degustacji jest ocena zapachu wina, które dostarczy nam bardzo dużo informacji na jego temat. Tutaj najbardziej odkrywcze może okazać się pierwsze wrażenie – w tym celu należy delikatnie ” wciągnąć” zapach. Następnie należy zamieszać winem w kieliszku, oczywiście trzymając go za nóżkę – wówczas uwalniają się aromaty – znowu wąchamy. Na tym etapie zapewne pojawią się aromaty owoców – mogą to być aromaty albo intensywne albo raczej wycofane. Jeżeli wyczuwamy gamę różnych zapachów – najprawdopodobniej mamy do czynienia z winem złożonym – co jest oznaką jakości.

wisienkaCharakterystyczne dla młodych win są zapachy owoców, dla win dojrzałych typowymi aromatami są np. grzyby, skóra, zapach dębu czy nafty.

Najczęściej smak wina, może potwierdzić wrażenie jakie odnieśliśmy podczas jego wąchania. Aby “zasmakować ” należy wziąć mały łyk i pozwolić na to aby się rozlało po języku i podniebieniu, aby zintensyfikować swe doznania, należy zatrzymując wino w ustach wciągnąć trochę powietrza – wówczas natleniamy wino i wzmacniamy wrażenia.

Jeżeli w trakcie degustacji mamy do spróbowania kilka win – należy wypluć próbowane wino, poczym przegryźć kawałkiem chleba, bądź napić się kilka łyków wody, w celu zneutralizowaniu smaku, zanim sięgniemy po następne.

Końcówką języka (czubkiem) najlepiej rozpoznajemy stopień słodkości wina, powinniśmy rozpoznać czy jest to wino słodkie, półwytrawne, czy wytrawne.

Boczne krawędzie języka najlepiej pomogą nam wyczuć stopień kwasowości, która pomaga winu zachować świeżość. Tu należy również zwrócić uwagę czy kwasowość wina jest dobrze sharmonizowana z pozostałymi cechami wina.

W winach czerwonych należy zwrócić uwagę na taniny, które mogą sprawiać iż mamy poczucie ” suchości ” w ustach i na dziąsłach. Czy są to taniny gorzkawe i ostre, czy też dobrze wyważone, współgrające z innymi elementami smaku.

Kolejnym etapem jest określenie naszego ogólnego wrażenia – czy wino które mamy w kieliszku jest winem, ciężkim, średnio zbudowanym, czy też mamy do czynienia z winem lekkim?

Jeżeli wyczuwamy czyste aromaty owocowe – najprawdopodobniej mamy do czynienia z winem młodym, jeżeli jednak wyczuwamy aromaty złożone i dojrzałe – to jest to wino starsze.

Pozostający smak wina po jego wypiciu, bądź wypluciu – nazywamy ” końcówką”, “ogonem” lub “finiszem” – ogólnie uważa się że czym końcówka dłuższa, tym wino lepsze.

butelki winaOczywiście kwestia tego czy dane wino jest doskonałe czy też nie zależy od preferencji osoby która je degustuje. Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór win, tak więc nie powinno być problemu ze znalezieniem wina, które mogłoby zadowolić nasze podniebienie!

www.wineandyou.pl