Potrawy

potrawy do winaIstnieje wiele możliwości łączenia wina i potraw, są różne zestawienia i opinie, ale są i takie, które wytrzymały próbę czasu i które warto znać.

Przed wybraniem odpowiedniego wina, powinniśmy zaczerpnąć informacji jaki smak będzie dominujący w potrawie. Wino powinno odpowiadać potrawie ciężarem i mocą. Jeżeli potrawa jest aromatyczna, podane do niej wino również powinno być aromatyczne.

Do potraw delikatnych, najlepiej wybrać wina lekkie – gdyż te mocniejsze tylko przyćmią nam smak potrawy. Jeżeli nie jesteśmy miłośnikami win białych, spokojnie do takich dań jak tuńczyk z rusztu, bądź pieczony indyk możemy podać lżejsze wino czerwone – obydwa te wina mają podobną wagę.

wino, ser i mięsoDo potraw słodkich podajemy wina o podobnej dozie słodyczy. Dobrym przykładem tutaj mogą być niektóre dania kuchni tajskiej w połączeniu z niemieckim rieslingiem albo alzackim gewurztraminerem.

Czerwone mięso natomiast doskonale pasuje do czerwonych tanicznych win – czerwone mięso powoduje iż taniny w winie wydają się miększe. Dlatego z powodzeniem do jagnięciny, czy befsztyku możemy podać cięższe czerwone wino.

W przypadku gdy mamy do czynienia z winem wysokiej klasy, powinniśmy raczej dobrać jedzenie do wina, a nie na odwrót. Potrawy lokalne najlepiej i najpewniej jest łączyć z winami pochodzącymi z tego samego regionu.

białe winoJak wiadomo aperitif ma nam zaostrzyć apetyt – dlatego nigdy nie powinno się podawać win zbyt ciężkich na początek. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się wina białe, wytrawne, lekkie i odświeżające – unikać tych, które dojrzewały w dębie. Jako aperitif na pewno nie zawiodą: australijski czy nowozelandzki riesling, nie dębowy semillon lub południowoafrykański chenin blanc, alzacki pinot noir też nie będzie złym wyborem. Świeży aromat i kwasowość w niemieckim wytrawnym rieslingu, sprawiają iż apetyt się zaostrza – czyniąc również i to wino doskonałą opcją na aperitif.

Oczywiście nie przyzwoite byłoby nie wspomnieć o szampanie i winach musujących jeżeli mówimy o aperitifie – przecież to właśnie ich wytrawność i dobra kwasowość stymulują nasze kubki smakowe!

I pamiętajmy aby pod żadnym pozorem nie podawać najlepszego wina jako aperitif. Prostsze wino podane na początku sprawi iż lepiej odczujemy walory win wyższej klasy.

wino białe i czerwoneIstnieje ogólnie przyjęta zasada co do porządku podawania wina: Białe przed czerwonymi, wytrawne przed słodkimi, lekkie przed pełnymi, oraz prostsze przed najlepszymi winami.

www.wineandyou.pl